Kako pogosto in kako pravilno čistiti štedilnik na drva?
Štedilnik na drva ni le vir topline in prijetnega vzdušja, ampak tudi pomemben gospodinjski pripomoček, ki s pravilnim vzdrževanjem deluje učinkovito in varno. Z rednim čiščenjem si zagotovimo daljšo življenjsko dobo štedilnika, optimalno gorenje in manj dima v prostoru. V tem prispevku boste izvedeli, kako pogosto je priporočljivo čistiti štedilnik na drva in kako se tega lotiti.
Zakaj je redno čiščenje tako pomembno?
Zgoreni ostanki drv, pepel in sajasti nanosi se sčasoma naberejo v kurišču, dimnih poteh in na steklu vrat. Če teh ne odstranjujemo redno:
-
se zmanjša učinkovitost gorenja,
-
lahko pride do povratnega dima,
-
se poveča nevarnost požara v dimniku,
-
se hitreje obrabijo sestavni deli štedilnika.
Kako pogosto čistiti štedilnik na drva?
Pogostost čiščenja je odvisna od intenzivnosti uporabe in kakovosti drv, a splošno priporočilo je naslednje:
🔸 Pepel: odstranjujte vsaj enkrat tedensko, oz. pogosteje, če kurite vsak dan. Preveč pepela ovira dovod zraka in slabša gorenje.
🔸 Steklo na vratih: očistite po potrebi, idealno enkrat na nekaj dni, da ohranite pregled nad ognjem in estetski videz. Najlažje ga je čistiti takoj po ohladitvi, preden se umazanija zapeče.
🔸 Rešetke in kurišče: preglejte enkrat mesečno in odstranite morebitne večje kose oglja ali zamašitve.
🔸 Dimne poti in dimnik: čiščenje naj opravi strokovnjak vsaj enkrat letno, najbolje pred začetkom kurilne sezone. Če kurite vsakodnevno, je priporočljivo pregled narediti tudi sredi zime.
Koraki za osnovno čiščenje
-
Počakajte, da se štedilnik popolnoma ohladi.
-
Odstranite pepel z ročno lopatko in zberite ga v kovinsko posodo s pokrovom.
-
Očistite kurišče, rešetko in morebitne ostanke nezgorenega materiala.
-
Steklo očistite s čistilom za pečice ali s preprosto mešanico kisa in vode ter mehko krpo. Ne uporabljajte grobih gobic ali kovinskih strgal.
-
Zračnike in dovode zraka preverite in po potrebi očistite z mehko krtačo.
Nasvet: uporabljajte suha, sezona drva
Vlažna drva povzročajo več saj in hitrejšo umazanost dimnika, zato vedno uporabljajte suha, dobro sezona drva z manj kot 20 % vlage.
Za konec
Pravilno vzdrževanje štedilnika na drva je majhen vložek časa, ki pa se dolgoročno bogato obrestuje – z boljšo toploto, manjšo porabo drv in predvsem z večjo varnostjo. Če niste prepričani, kdaj je vaš štedilnik potreben temeljitejšega čiščenja ali servisa, se posvetujte z dimnikarjem ali proizvajalcem.
Komentarji
Objavite komentar